waiting for

A D V E N T

come and look forward with us to the coming time of peace and hope...

Three months have passed since our last collection and I finally welcome you to the time of midsummer, when the sun is still abundant and conjures up the most beautiful palette of rich, warm shades in nature. The season when the nights are cold, but we still wear light dresses and skirts during the day. The last time before winter we can enjoy them without stockings and sweaters! Fall in love with me with the rich warm tones of dried grass or the purple shades of ripe autumn fruits. I look forward to the summer season all year long, and I believe that most of you, dear customers, do too, so enjoy it to the fullest - preferably in the forest from a well...

Sincerely, Vendula with a team of great collaborators...

Worldwide shipping

Ship anywhere, rates available at checkout.

Add a title

Share details about your shipping policies, item returns, or customer service.

Add a title

Share details about your shipping policies, item returns, or customer service.

Welcome to our colorful world of unique garment dyed linen clothing and home textiles with relaxed look, extra fine texture and perfect craftsmanship.

p ř e d s t a v u j e m e

sváteční utěrky

Letošní kusově barvené lněné utěrky-ručníky jsou ušité z prvotřídní lněné látky vyšší gramáže, která má vytkávané proužky. Každý jediný kousek je vyroben s maximální péčí a nese si jedinečný rustikální vzhled. Díky kusovému barvení je utěrka velmi měkká a poddajná. Lze jí používat také jako ručník v koupelně.

utěrky-ručníky

víkendová akce

SLEVA 20% na sváteční utěrky

9. - 10.12.

in front of you

shirt dress

Your favorite button-up shirt dress, this year we sewed it again in a slightly romantic version with a collar. The hidden pockets are grafted on this year's piece, they have a drawstring at the waist with a drawstring and can be worn unbuttoned or loose. The long sleeves are finished with cuffs, the back is slightly gathered under the seat. Hand-stitched Czech mother-of-pearl buttons are a matter of course.

view the dress

PRO ANDĚLSKÝ SPÁNEK

Bílá peřina...

Dopřejte si o Vánocích zimní dokonalost. Naše lněné povlečení je na dotek skutečně extra měkké a luxusně jemné, přesně tak, jak to má být v nebesky čisté posteli a jak to má rád i Poirot!

chci do nebes...

p a n t o n e

Olive Branch

p a n t o n e

Night Sky

p a n t o n e

Cobblestone & Toffee

p a n t o n e

Bitter Chocolate

P a n t o n e

Balsam

Překrásný odstín zelenomodré na sadě toho nejpříjemnějšího lněného povlečení. Vánoční nádhera a zklidnění...

chci balzám na duši...

it's new

Fine linen scarves

luxuriously soft and light

n o v é

Košilové šaty

Ty s nejosobitějším kouzlem, jaké si lze přát...

Garment dyeing - a slightly different production...

Our production is different - it is demanding in many ways. First, you need to weave a linen fabric that will meet the specific needs of garment dyeing. This first...

NEWSLETTER

Here you can sign up for our newsletter, so you will be the first to know about upcoming collections and their sales.